inforychle.cz

  Svátek má , zítra
  nastavit jako domovskou stránku inforychle.cz jako domovskou stránku 
  

           technet            zpravodajství >>   sport >>   ekonomika >>   společnost >>   zdraví, krása >>

0:00
OBRAZEM: Nejen vosy, stěhováky a ubytovací přívěsy vyráběl Orličan Choceň
Portfolio výrobků někdejšího národního podniku Orličan bylo bohaté, připomeňme si prostřednictvím zajímavého obrazového materiálu. Orličan vyráběl mimo jiné letadla motorová i bezmotorová, chladící návěsy, nebo finalizoval speciálnější provedení užitkových automobilů. Samozřejmě není zlato všechno, co se třpytí, postupem doby s budováním socialismu se i v tomto našem podniku stále více zaostávalo za západními technologiemi.

0:00
V ponorce topič topil, dokud se nepotopila
Na ponorce by topiče hledal málokdo. Kdysi však existovaly parní ponorky, některé dokonce dřevěné, které přítomnost topičů na palubě vyžadovaly. Dvě země stavěly celé třídy parních ponorek, čítající každá přes patnáct jednotek. Poslední šla do šrotu až ve třicátých letech dvacátého století.

10:47
Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik
Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v otevřeném dopise o půlroční pozastavení dalšího vývoje umělé inteligence, která by byla na vyšší úrovni než nedávno představený model GPT-4 od OpenAI. Mohlo by to být nebezpečné, varují.

0:00
POZOR VLAK: Oživili jsme už neexistujícího Krakena
Ve 121. díle magazínu POZOR vlak jeho tvůrci oživili elektrickou jednotku řady 470 s přezdívkou Kraken. Ani jeden ze dvou strojů už neexistuje. A tak na jeho virtuálním oživení pracovalo několik lidí s využitím počítačové hry, složitých animací a studia s klíčovacím zeleným pozadím.

0:00
Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon
Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku, jiné se majitelé pokusí prodat, což u opotřebeného kusu nemusí být snadné. Přinášíme šest tipů, jak starý tablet či smartphone šikovně využít, a ušetřit tak za nákup jiného zařízení.

12:37
Placené účty mají ochránit Twitter před umělou inteligencí, myslí si Musk
Majitel Twitteru Elon Musk oznámil několik změn, které mají dostat do popředí placené účty Twitter Blue. Jejich majitelé budou mít přístup k dalším funkcím, které mají přesvědčit běžné uživatele k placení.

0:00
Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku
V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Uran se 28. března po západu Slunce spolu s Měsícem seřadí do jakéhosi oblouku. Pokud to počasí nepokazí, vyplatí se být v oblasti s co nejmenším světelným smogem a pro jistotu se vybavit i nějakým dalekohledem.

11:00
Expert: V modulárních reaktorech předběhly Čína s Ruskem západní výrobce
Česko by mohlo mít do jedenácti let první malý modulární jaderný reaktor, ryze český pak do dvanácti let. Jeho první realizace se plánuje v areálu jaderné elektrárny Temelín. Jak moc je to reálné, jsou malé reaktory bezpečné a mohli bychom si je v budoucnu vyrábět přímo v Česku? I o tom mluvil v Rozstřelu Jiří Duspiva, manažer rozvoje podnikáni v Centru výzkumu Řež.

0:05
Před 100 lety se narodil Kučera, politik, který ve funkci přežil i listopad 1989
26. března 1923 se narodil Bohuslav Kučera, šéf normalizační národně-frontové Československé strany socialistické. Politik, který ve funkci přežil i listopad 1989.

0:00
A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají
Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem věže, do výzbroje byly zavedené jen francouzské tanky AMX-13, průzkumná vozidla Panhard EBR a rakouské tanky SK-105 Kürassier. K oživení došlo až s americkým vozidlem palebné podpory M1128 Stryker MGS v roce 2002.

20:00
Nezatížena pocity. Proč je umělá inteligence fenomén a proč budí obavy
Umělá inteligence, často zkráceně AI, je jedním z nejvíce diskutovaných a rychle se rozvíjejících témat v současnosti. AI se snaží napodobit inteligenci lidského mozku, aby mohla vykonávat složité úkoly, jako je učení, rozhodování a řešení problémů. V současnosti existuje mnoho mýtů ohledně AI, jako je například to, že AI bude nahrazovat lidskou práci a další.

0:05
Před 100 lety vyšel zákon o ražbě československých dukátů
Na konci března 1923 byl vydán zákon o ražbě prvních československých dukátů. Duchovním otcem projektu byl tehdy nedávno zesnulý ministr financí Alois Rašín.

0:00
Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?
V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina elektronických zařízeních dříve při provozu vyluzovala různé pazvuky. Natočili jsme pro vás sedm zvukových ukázek – kolik jich v kvízu správně poznáte?

0:00
Raketový letoun Berezňak-Isajev BI pro Stalina. Nepovedl se ani jeden
Německou raketovou stíhačku Messerschmitt Me 163 Komet zná každý fanoušek letectví. V jejím stínu se potom krčí raketový letoun sovětský, Berezňak-Isajev BI. V jeho výzbroji se počítalo i s padákovými pumičkami, ale do stavu operačního nasazení se typ nikdy nedostal.

9:01
Zemřel spoluzakladatel Intelu, který vymyslel Mooreův zákon
Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

0:00
Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde
Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je zejména komunita astronomů. Zatím se hovořilo hlavně o vlivu na pozemskou astronomii, ale ukazuje se, že družice Starlink dokážou potrápit i astronomická pozorování v kosmu.

11:00
Expert: Konec zubních kazů? Čeští vědci objevili gen, který zajistí tvrdou sklovinu
V Centru pro fenogenomiku ve Vestci vznikla nejmodernější laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi. Po zkušenostech z Wu-chanu veřejnosti podobné laboratoře nahánějí strach. Nehrozí ze zařízení únik smrtících infekcí? A jak laboratoř vypíná u pokusných zvířat geny? I o tom hovořil v Rozstřelu vedoucí centra, molekulární genetik Radislav Sedláček.

0:00
Co Microsoft uživatelům ve Windows 11 vzal a vrátil zpět
Hlavní panel, karty v Průzkumníku Windows a Poznámkovém bloku nebo hodiny na všech monitorech. To jsou jen některé změny, po kterých úpěnlivě volali uživatelé Windows 11. Některé požadavky Microsoft splnil. Přináší to, co uživatelé opravdu chtějí?

15:59
Tajemný vesmírný objekt byl patrně kometou, teorie o UFO však stále žije
Vzpomínáte si ještě na první objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy v naší soustavě s označením Oumuamua? Vědci na něj nezapomněli a od roku 2017, kdy byl poprvé zaznamenán, ho studovali. Nyní zveřejnili svá dosavadní zjištění o jeho pohybu.

13:03
Před čtyřiceti lety zahájily Spojené státy program Hvězdné války
Bylo to 23. března 1983, kdy tehdejší americký prezident Ronald Reagan ohlásil spuštění programu Strategické obranné iniciativy, který dostal přezdívku Hvězdné války.

10:52
První vesmírná raketa vyrobená z většiny na 3D tiskárně po startu selhala
Společnost Relativity Space po několika předchozích přerušených startech v noci na čtvrtek vypustila svou 33,5 metru vysokou raketu ze Space Force Station na mysu Canaveral. Její díly byly z 85 procent vyrobeny na 3D tiskárně. Problém na druhém stupni rakety však vedl k neúspěchu mise.

0:00
Palubní bombardér mohl nést čtyři torpéda. Než ho nasadili, bylo po válce
Válka v Pacifiku se vyvinula v souboje amerických a japonských svazů letadlových lodí. Větší dolet a větší nosnost palubních letadel dávaly velitelům operačních uskupení možnost udeřit dřív a zničit protivníka předtím, než vyšle vlastní letecké síly. Tuto taktickou převahu měla Američanům zajistit nová generace palubních letadel.

17:28
Bill Gates: Umělá inteligence je mojí druhou revolucí, ale hlídejme ji
Zakladatel Microsoftu Bill Gates na svém blogu prezentoval vlastní pohled na překotně se vyvíjející oblast strojového učení s prvky umělé inteligence. Vedle řady přínosů upozorňuje i na problémy. Podle něj je umělá inteligence na úrovni vytvoření mikroprocesoru, internetu či mobilního telefonu.

0:00
Legendy ČSD obrazem. Zamračená z ČKD patří mezi naše nejslavnější lokomotivy
Motorová lokomotiva, známá mimo jiné pod přezdívkou Zamračená, platila za vskutku povedený produkt podniku ČKD. Zkonstruována byla pro zahájení masivního útoku proti parní trakci na neelektrifikovaných tratích ČSD. A i když se do tohoto úkolu o několik málo let později pustil s ještě větší silou i Brejlovec, význam Zamračené to nijak nesnižuje.

16:28
Google v závodu s Microsoftem spouští testování umělé inteligence Bard
Nedávno představený Bard se v úterý dostává do veřejné testovací fáze. Google pro tento systém strojového učení s prvky umělé inteligence spustil čekací listinu, kam se mohou zatím hlásit lidé ze Spojených států a Spojeného království. Slibuje však brzké rozšiřování do dalších regionů.

15:39
Vědci zkoumali vzácnou madonu ze 14. století, využili počítačový tomograf
Odborníci v úterý pomocí CT skeneru zkoumali gotickou sochu Madony z Havraně ze sbírky Národní galerie Praha (NGP). Vzácnou plastiku ze 14. století, kterou odborníci připisují Mistru Bečovské madony, loni koupil stát za 4,5 milionu korun. Po restaurování by měla být vystavena v Anežském klášteře. Socha v minulosti zřejmě patřila sudetským Němcům.

0:00
Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11
Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém Windows 11. Přesto Microsoft nezabrání v jeho instalaci. Případně se nabízí ještě další alternativy, jakou cestou se PC může vydat.

20:00
Molekuly náhody a vůně dívek. Máme mezi sebou i chemický kontakt, říká vědec
Čím se do historie zapsali dva zapálení badatelé, kterým v chemickém kotlíku místo kvalitního benzinu „uzrály“ tuhé hrudky? Jakou podivuhodnou historii má igelit? A rodí se geniální nápady náhodou? I o tom jsme si povídali s popularizátorem vědy a polymerním fyzikem Miroslavem Raabem, který loni na podzim vydal knihu Lidé kolem stolu aneb Úvod do mezilidské chemie.

0:00
Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy
Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana pomohla odradit Černomořskou flotilu od vylodění. Jakou sílu představuje pobřežní obrana námořnictva Ukrajiny a jaké jsou její bojové výsledky a hlavní poslání v současném konfliktu?

20:00
Odhaduji, že jsme teprve na prahu poznání života, říká spisovatel Neff
Spisovatel Ondřej Neff patří k předním českým autorům vědecko-fantastické literatury, proto nepřekvapí, že vizionářské projekty sleduje velmi pečlivě. „Zajímá mě například vývoj robotů, už jsem si dokonce pohladil robotického psa,“ říká v rozhovoru pro týdeník 5plus2 a zároveň upozorňuje, že snaha chránit životní prostředí by měla spočívat v podpoře technologického rozvoje, nikoliv v anticivilizačním fanatismu.


         e-mail      založit nový e-mail
 
 

        posílej sms zdarma

Vodafone SMS brána  T mobile  Telefónica 02 SMS brána ICQ
        může se hodit

Aukro Jízdní řády Slovníky
Banky Letenky SMS brána
Firmy Mapy Software
acebook Počasí TV program
Hry Rádia YouTube
            počasí                                   více o počasí >>

Meteoradar
        TV program                            více programů >>


        kurzy měn      kurzovní lístek ČNB   více kurzů >>

změna euro
změna americký dolar
změna britská libra
zmina švýcarský frank
změna australský dolar
změna kanadský dolar

         hry online                              více her online >>

 Ultimate Raceway Island minigolf Farm Frenzy 2 Jewel Quest

Copyright © 2009, inforychle.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

inforychle.cz - Vaše silná stránka | Úvod | Volná místa| Kontakt | Reklama | Partneři | Technická podpora