inforychle.cz

  Svátek má , zítra
  nastavit jako domovskou stránku inforychle.cz jako domovskou stránku 
  

           technet            zpravodajství >>   sport >>   ekonomika >>   společnost >>   zdraví, krása >>

0:00
Sovětská cesta od bojové drezíny k obojživelnému obrněnému automobilu
Obrněné automobily byly prostředkem pro hlídkování a udržování pořádku na hranicích nebo v oblastech, kde nebyla stálá posádka. V Sovětském svazu vznikla mezi válkami řada vozidel této kategorie. Poměrně unikátní skupinu představovaly obojživelné obrněné automobily.

5:44
Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země
Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země. Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

0:00
Zatlačte slzu: produkty a služby, které skončily v roce 2021
Rok 2021 přinesl celou řadu nových IT technologií, ale také znamenal stopku pro některé stávající. Pojďte se s námi podívat na počítačové produkty a služby, jejichž životní cyklus ukončily přední společnosti Microsoft, Google, Apple, Twitter, LG a další.

18:00
Prolomený kód života. Český vědec o genetických nůžkách a největším tajemství
Když se na podzim roku 2011 v laboratoři na Kalifornské univerzitě v Berkeley podařilo Martinu Jínkovi a jeho polskému kolegovi Krzysztofu Chylińskému, dvěma mladým vědcům, „rozchodit“ ve zkumavce navigaci „genetických nůžek“, sami netušili, že píšou jeden z klíčových odstavců z přelomové kapitoly vědy, na jejímž konci je geniální technologie CRISPR-Cas9. Ta dokáže upravovat geny a jednoduše přepisovat DNA. „Knihu života máme přečtenou, jsou ale pasáže, jimž nerozumíme,“ říká Jínek.

0:00
Sedmička fascinujících dinosaurů, popsaných v minulém roce
Rok 2021 byl mírně chudší na nové objevy než některé předcházející roky. Přesto se 41 novými druhy (a 39 novými rody) významně přispěl k lepšímu pochopení biodiverzity a také mnoha dalších aspektů populárních druhohorních neptačích dinosaurů. Seznamte se s nyní s nejzajímavějšími dinosaury loňského roku

0:00
STO OBJEVŮ: Tik tak. Kdo zapříčinil, že dodnes honíme čas?
Stáváme se štvanci minut a sekund, bez hodin takřka neexistujeme. Naši pratatíci byli velkorysejší, k orientaci v čase jim zprvu stačil stín vrhaný sluncem nebo kapající voda. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

0:00
Aerolinky hledají cestu z krize, plánují lépe „vytěžit“ pasažéry
Aerolinky stále přicházejí o desítky milionů korun denně, a proto usilovně vymýšlejí, jak z toho ven. Pomoct mají vlády jednotlivých zemí nebo třeba jiný přístup k cestujícím. Pod pokličku současného avionického kvasu nás nechal nahlédnout letecký technik a pilot dopravních letadel Štěpán Kolomazník.

0:00
V rozvoji motorové trakce byly prvorepublikové ČSD mimořádně úspěšné
První fáze zavádění motorové trakce se Československým státním dráhám povedla na výbornou. V poměrném zastoupení motorových vozů mezi drážními hnacími vozidly neměly sobě rovného snad na celém světě.

0:00
Čech, který zahnal kamikaze a sestrojil náš první číslicový počítač
Antonín Svoboda byl elektrotechnik, který se zapsal do dějin konstrukcí zaměřovačů protileteckých kanónů a spojovacího počítače radarového zaměřovacího systému Mark 56, čímž pomohl odvrátit mnohé útoky kamikaze na americké lodě. Později konstruoval kalkulační děrovače a první číslicový počítač v ČSSR. Jeho příběh přinášíme ve spolupráci s knižním projektem Dějiny sebevědomí.

0:00
Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí
O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a přímá spolupráce kvůli geografickým podmínkám v podstatě neexistovala. Opak je ovšem pravdou. Obě mocnosti pro vzájemnou kooperaci udělaly opravdu maximum.

12:06
Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat
Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím pádem ani vybuchnout. Novinka je zatím ve fázi prototypu a pracuje se na zvýšení její kapacity.

9:27
Československo získalo před 100 lety do své výzbroje první tank
V lednu 1922 československá armáda získala svůj historicky první tank. Byl to francouzský stroj Renault FT 17.

0:00
Z prvního pražského nádraží a přivedené železnice obrozenci nejásali
V roce 1845 byla zprovozněna rakouská Severní státní dráha, která v podstatě spojila Prahu s Vídní. Na tento počin svědčící hospodářskému rozvoji se však nejeden z našich kulturních obrozenců, hlavně Karel Havlíček Borovský, díval jako na „železné“ připoutání k Vídni. Zajímavě bylo řešeno první pražské nádraží, později dostalo jméno prezidenta Masaryka.

0:00
Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní
V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté generace F-35A Lightning II. Důvod je prostý, F-35 je jediné moderní a dostupné taktické letadlo certifikované k „doručení“ taktických jaderných pum.

0:00
Nová protektorátní vláda byla poslušné kolečko okupačního aparátu
Po zatčení generála Aloise Eliáše 27. září 1941 přestala protektorátní vláda jako kolektivní orgán v podstatě existovat. Heydrichovi tento stav zpočátku vyhovoval. V říjnu Hitlerovi sděloval, že není žádoucí, aby v protektorátu příliš brzy znovu existovala vláda „podle českých představ“. Ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem přinášíme další díl seriálu Atentát na Heydricha – 80 let.

0:00
Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit
Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout, přepnout do režimu spánku nebo ho nechat hibernovat. U notebooků většinou stačí zavřít víko a o víc se nestarat. Víte však, co jednotlivé režimy dělají a kdy je vhodné který použít?

0:03
Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?
Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela zbytečně spálily spoustu paliva a vypustily ohromné množství spalin. Co za tím stojí, vysvětluje letecký technik a kapitán dopravních letadel Štěpán Kolomazník.

0:00
PODCAST: Obava, že pandemie zbrzdila vývoj, se na CES 2022 nepotvrdila
Veletrh CES je největší událostí v oblasti IT a spotřební elektroniky. Nabízí pohled do budoucnosti technologií, které budou ovlivňovat život nás všech. „Každý rok můžeme tipovat, které inovace se prosadí a nad kterými se zavře voda,“ říká novinář Václav Nývlt, jenž prostředí CES dobře zná a vše podstatné již léta v reportážích přináší čtenářům Technetu.

18:00
Chyba v prohlížeči od Applu ukáže vaše brouzdání a detaily Google účtu
Chyba v prohlížeči, který je předinstalován v počítačích s Mac OS, iPadech a iPhonech, umožňuje webovým stránkám sledovat vaši aktivitu při prohlížení webů, a dokonce odhalit identitu uživatelů s Google účtem.

0:05
Politici se před 100 lety činili. Třeba Beneš přál francouzskému premiérovi
Úterý 17. ledna 1922 bylo v Československu dnem pilných politiků. Například Senát si odhlasoval jízdné na železnici a parnících zdarma.

0:00
Uspí děti a probudí i největší spáče. Vyzkoušeli jsme nejlepší televizor do ložnice
Na to, zda televizor do ložnice patří nebo ne, panují dost protichůdné názory. Pro ty s postojem souhlasným jsme vyzkoušeli zástupce poslední generace Philipsu s docela zajímavými funkcemi.

0:00
Windows 11 stále postrádají funkce, které by uživatelé ocenili
Přestože nový operační systém Windows 11 podle společnosti Microsoft odstartoval novou éru, stále mu jaksi pár drobností schází. Není pochyb o tom, že jde správným směrem, nabízí řadu vylepšení, nový design připomínající Mac OS, inovované hlavní menu a nabídku Start, ale ruku na srdce, nepřivítali byste ještě něco navíc?

0:00
Smetí na oběžné dráze. Zemi trefuje v desítkách případů ročně
Zbytky ruské rakety, které se před nedávnem nekontrolovaně řítily k Zemi, budily obavy, že nám mohou spadnout na hlavu. Kosmické trosky ovšem Zemi bombardují neustále vysvětluje magazín Víkend DNES.

0:00
STO OBJEVŮ: Muži s maskou se přestali strachovat o život a řešili puk
Než brankáři začali používat masky, byl hokej mnohem nebezpečnějším sportem. V éře před maskami měli muži v brance jedno přání: hlavně přežít. Seriál o zajímavých lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.

0:05
Konec obav o trezory. Policie před 100 lety dopadla sériové kasaře
Pražská policie v polovině ledna 1922 oznámila, že ukončila řádění sehrané party kasařů, kteří hlavní město terorizovali čtvrt roku.

0:00
Trojplošníky vznikaly i po velké válce. Dopravní, bombardovací i bitevní
Zdánlivě překvapující skutečností je, že i po první světové válce přicházeli letečtí konstruktéři s trojplošníky. Realizovaných návrhů vznikla celá řada, ale většina z nich skončila ve stadiu prototypu. Ve výjimečných případech došlo i na malou sérii, jako například u bizarního bitevníku Boeing GA-1.

0:00
Přeletěli nejvyšší horu Afriky. Kilimandžáro překonali v balonu
„Pohled přímo do kráteru byl nezapomenutelný,“ líčí pilot Kurt Frieden okamžik, kdy 6. prosince 2021 ve výšce 6 100 m n. m. přeletěl v horkovzdušném balonu kráter Kibo na Kilimandžáru. Dostat se do takové výšky a navíc v podmínkách Afriky je opravdu úctyhodný počin a Kurt byl tak laskav, že se s Technetem o své zážitky podělil.

0:00
Starship vynese na orbitu třicet tisíc družic Starlink druhé generace
Už v květnu 2020 podalo SpaceX žádost k Federálnímu komunikačnímu úřadu (FCC) o schválení provozu přibližně třiceti tisíc družic Starlink druhé generace. Tento nový typ družic má být o něco větší a bude schopen generovat víc elektrické energie.

0:03
Co je to Metaverse? Pokud vás děsí Facebook, tak to nechtějte vědět
Má to být ta pověstná „příští velká věc“. Nový internet. Splynutí fyzického a digitálního světa. Každá firma chce „být u toho“, už jen proto, že nechtějí hrát druhé či třetí housle Marku Zuckerbergovi.

7:30
Do vesmíru míří český detektor záření. Je úspornější než jiné, říká fyzik
Raketa, která ve čtvrtek odstartuje z amerického Mysu Canaveral, vynese na oběžnou dráhu kolem Země také zařízení vědců z České republiky. Jedním z nich je detektor částic mapující kosmické počasí a ionizující záření. Operaci portálu iDNES.cz přiblížil Michal Marčišovský z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, vedoucí laboratoře, která detektory vyvíjí.


         e-mail      založit nový e-mail
 
 

        posílej sms zdarma

Vodafone SMS brána  T mobile  Telefónica 02 SMS brána ICQ
        může se hodit

Aukro Jízdní řády Slovníky
Banky Letenky SMS brána
Firmy Mapy Software
acebook Počasí TV program
Hry Rádia YouTube
            počasí                                   více o počasí >>

Meteoradar
        TV program                            více programů >>


        kurzy měn      kurzovní lístek ČNB   více kurzů >>

změna euro
změna americký dolar
změna britská libra
zmina švýcarský frank
změna australský dolar
změna kanadský dolar

         hry online                              více her online >>

 Ultimate Raceway Island minigolf Farm Frenzy 2 Jewel Quest

Copyright © 2009, inforychle.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

inforychle.cz - Vaše silná stránka | Úvod | Volná místa| Kontakt | Reklama | Partneři | Technická podpora